فقیر – بیچاره تصویر تلگرام میلیون اخبار حوادث

فقیر – بیچاره: تصویر تلگرام میلیون اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار پزشکی راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

مرگ هر سال 41 میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری های غیرواگیر، مقابله با این گروه از امراض را به یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان بهداشت و درمان دولت ها تبدیل سا

راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

عبارات مهم : تغذیه

مرگ هر سال 41 میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری های غیرواگیر، مقابله با این گروه از امراض را به یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان بهداشت و درمان دولت ها تبدیل ساخته هست.

به گزارش ایرنا، شرکت بهداشت جهانی به تازگی از دولت های سراسر دنیا خواسته تا کارها بیشتری در مورد جلوگیری از اپیدمی بیماری های غیرواگیر انجام دهند. زیاد کردن فعالیت های ورزشی در مدارس، ایجاد محیط های سالم کاری و اعمال مالیات روی تنباکو، الکل، غذاهای پرچرب و شکر از راهکارهای پیشنهادی این شرکت به دولت ها جهت مقابله با بیماری های غیرواگیر است.

پس از انقلاب اسلامی کارها توسعه ای دولت های روی کار آمده در حوزه بهداشت و درمان، سایه وحشت وبا، طاعون و سل را از سر مردم برداشت. جدا از جنگ و بلایای طبیعی یکی از مهم ترین دلایل فوت و میر در تاریخ قدیم کشور عزیزمان ایران شیوع بیماری های واگیردار بود. نبود بهداشت فردی و امکانات بهداشتی و درمانی، بیماری های مسری را به جان مردم می انداخت و یکی بعد از دیگری عامل فوت افراد زیادی می شد. ولی ارتقای سطح بهداشت محیط و فردی، آموزش های عمومی و گسترش خدمات درمانی و پیشگیرانه رفته رفته این امراض را ریشه کن ساخت.

راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

به رغم کارها پیشگیرانه و درمانی مسئولان نظام بهداشت و سلامت کشور در حوزه سلامت طی چهاردهه گذشته، در حال حاضر 76 درصد از فوت و میرها در کشور در اثر بیماری های غیرواگیر رخ می دهد. آمار کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گواه این است که در دو دهه اخیر این امراض منجر به ۲۸۷ هزار فوت در کشور عزیزمان ایران شده است است.

** آیا به بیماری های غیرواگیر مبتلا می شویم؟

مرگ هر سال 41 میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری های غیرواگیر، مقابله با این گروه از امراض را به یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان بهداشت و درمان دولت ها تبدیل سا

بیماری های غیرواگیر در گروه بیماری های مزمن قرار می گیرند و آنچنان که از نامشان پیداست قابل سرایت از فردی به فرد دیگر نیستند ولی به صورت طولانی در بدن باقی مانده و سلامت جسمی و معنوی را از مبتلایان سلب می کنند. دوره درمان این گروه از امراض اغلب طولانی و در مواردی بدون درمان هست. بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی جزو چهار نوع مهم بیماری های غیرواگیر به شمار می روند.

این گروه از امراض به سن یا قشر خاص ای تعلق ندارد بلکه تمام گروه های سنی و ساکنان در همه مناطق کشور عزیزمان ایران و دنیا در معرض مبتلا شدن قرار دارند. فاکتورهای خطرآفرینی چون مصرف دخانیات، کم تحرکی، مصرف الکل و عادت های غذایی ناسالم و به طور کلی پیروی از الگوهای ناسالم در زندگی بسترساز شیوع بیماری های غیرواگیر شده است اند. پزشکان پرخوری و کم تحرکی را عامل مهم بروز بیماری های قلبی و سرطان عنوان می کنند آیا که اضافه وزن و چاقی ناشی از مصرف مواد غذایی فراوری شده است و چرب، به شکلی مستقیم سلامت جسمی افراد را نشانه می رود.

گسترش فاکتور فقر در جوامع به علت صرف هزینه های سنگین درمان بیماری های مزمن چون سرطان یا پرسشها قلبی و عروقی از پیامدهای شیوع بیماری های غیرواگیر به شمار می رود. این اوضاع جهت کشورهای در حال توسعه به علت شکاف طبقاتی و سطح پایین آگاهی های تغذیه و سلامت وخیم تر است.

راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

بیماری های غیرواگیر از آن جهت که ناتوانی، ازکارافتادگی و فوت های زودرس در سنین پایین را به دنبال دارد، آسیب بزرگی به بخش های اقتصادی به خاص تولید و نیروی انسانی کشورها وارد آورده و هزینه های سنگین درمان به نظام سلامت تحمیل می سازد.

** عوض کردن سبک زندگی؛ ضرورت حفظ سلامتی

شهرنشینی و الگوی نوین زندگی، تحرک را از زندگی ایرانیان بیرون و کم تحرکی، تنبلی و اضافه وزن را جایگزین آن ساخته هست. روز به روز بر تعداد مصرف کنندگان غذاهای آماده و فست فود افزوده می شود، ورزش در برنامه روزانه و زندگی ما ایرانیان جایگاهی ندارد، مصرف دخانیات در کشور آمار بالایی دارد، میل به به انجام تفریحات بی نیاز از تحرک بدنی میان ایرانیان زیاد هست، الگوهای نادرست غذایی در شیوه تغذیه ما بسیار به چشم می خورد. مصرف غذاهای سرخ کردنی، منجمد، پرچرب یا شیرین در کنار کم تحرکی جهت ایرانیان دیابت، سرطان، چربی و فشار خون، سکته قلبی و چاقی مفرط را به دنبال داشته است.

مرگ هر سال 41 میلیون نفر در دنیا در اثر بیماری های غیرواگیر، مقابله با این گروه از امراض را به یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان بهداشت و درمان دولت ها تبدیل سا

پزشکان مهم ترین عامل مبتلا شدن به سرطان را کم تحرکی و تغذیه نامناسب عنوان می کنند. با توجه به این توصیه که از بدو تولد سلول های بنیادی سرطان در بدن هر فرد وجود دارد، شیوه زندگی و عادات غذایی نقش موثری در سرکوب یا فعال سازی سلول های سرطانی خواهد داشت. مصرف انواع غذاهای چرب و آماده نیز سن مبتلا شدن به بیماری های قبلی و فشار خون را کم کردن داده است مصرف قند، کم تحرکی و چاقی نیز دیابت را به سومین قاتل ایرانیان تبدیل کرده هست. این بیماری در سایر کشورهای دنیا نیز در هر 3 ثانیه یک نفر را مبتلا ساخته و در هر 6 ثانیه جان یک نفر را می گیرد. بنابراین عوض کردن شیوه زندگی ضرورتی است که افراد جهت در امان ماندن از بیماری های غیرواگیر باید درپیش گیرند.

کمیته ملی بیماری های غیرواگیر سند ملی کنترل و پیشگیری ، بیماری های غیرواگیر را به عنوان برنامه جامع کشور جهت پیشگیری و کنترل این امراض و عوامل خطر آن از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ تدوین کرده هست. این سند دارای ۱۳ نشانه ملی است که بر عوامل خطر مهم مشمول بر مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل متمرکز شده است هست. این سند همچنین بر لزوم مقابله با بیماری های قلبی – عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی، دیابت و اولویت های دیگر کشور مانند حوادث ترافیکی تاکید می کند.

راه گریز از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر

بنابراین، با توجه به تلاش مسئولان و حجم تبلیغات و آگاهی بخشی ها در باره اصلاح عادات غذایی و افزودن تحرک به برنامه روزمره، می بینیم که خودِ مردم مهم ترین عامل پیشگیری و مقابله با بیماری های غیرواگیر هستند. تا زمانی که هر فرد پی به اهمیت سلامتی خود نبرده و تلاشی جهت حفظ آن نداشته باشد، تا زمانی که مردم از الگوهای سنتی در تغذیه خود و خانواده پیروی کنند، بیماری های غیرواگیر همچنان بر تن و جان ایرانیان خواهد تاخت. از آنجا که زنان در جامعه کشور عزیزمان ایران مهم ترین نقش را در تعیین الگوی غذایی خانواده بر عهده دارند و بار مهم غذا و تغذیه اعضای خانواده به دوش آنان هست، آگاه سازی این گروه نسبت به مضرات شیوه های سنتی تغذیه و ارائه راهکار جهت اصلاح آن، تا اندازه زیادی بیماری های غیرواگیر را از خانواده ها دور خواهد ساخت.

واژه های کلیدی: تغذیه | زندگی | سلامت | بیماری | سلامتی | ایرانیان | سبک زندگی | مبتلا شدن | رژیم غذایی | مواد غذایی | انواع سرطان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz